Screen+Shot+2018-09-25+at+22.17.29.jpg
2400  clean Letterhead.png
_MG_0958.jpg
Bas van Est_SPLORE18_005.jpg
SPLORE '18 @danescottcreative-566.jpg
Screen+Shot+2018-09-25+at+22.17.29.jpg

Programme


Splore 2019
Programme

SCROLL DOWN

Programme


Splore 2019
Programme

 
IMG_3170.jpg

Text SPLORE to 332 to get the personalised online festival programme on your phone.

 

You can use these versions of the running order to print at home or save offline to your device:

CLICK TO VIEW AND DOWNLOAD A4 PRINTABLE PDF:


 
2400  clean Letterhead.png

Music Line Up


Splore 2019

Music Line up

Music Line Up


Splore 2019

Music Line up



Rudimental*

Orbital

 

THE JUNGLE BROTHERS

David Rodigan

 

CHILDREN OF ZEUS

Sam Perry

 

HOLLIE SMITH

DJ MARKY

 

Fleetmac Wood

THE ILLUSTRIOUS BLACKS

 

LATIN AOTEAROA

UNCHAINED XL

 

Dub Pistols

THE CORRESPONDENTS

 

Vallkyrie

IJEBU PLEASURE CLUB

 

Jess B

Tali (Live)

 

The Beths

HUIA

 

RADIO RAPHA

Sandy Mill

 

IMAGINE THIS

AROHA

 

DYLAN C

IMG_7643.jpg

GWAAN GIRL

 

FRANK BOOKER

ORIKoL

 

PIPPIN

THE DASTARDLY BOUNDER

 

MR DORIS

GREG CHURCHILL

 

LOGG CABIN

ZUKE

 

HAIKU HANDS

KING KAPISI

 

HUGO Jay

HUDGE

 

SORAYA

Pete Vega

 

DUBHEAD

CIAN

 

LAURA LUSH

28660404_10155056119026415_3230237362437910738_n.jpg

FORREST BUMP

 

MARCOS ALONSO

Courtesy

 

AW B

K2K

 

Lady Flic

Benny Salvador

 

Linda T

CoolHandLuke

 

Corysco

Mac Mylo ft. Pharoah Swami

 

Takas

MR BIGSTUFF

 

ANDY JV

PEACH MILK

 

CHRISTOPHER TUBBS

CHICCORELI (FEAT. J DUBBS)

 

MISS JUNE

Disasteradio

 

Lauren Gin

DJ Tido

 

Alleykat

Amandamania

 

HEYLADY

Belleville

 

Tyson Smith

Chica Licorica

 

Dim Shady

Divas on Decks

 

Dubsonic

Earl Grain & Major Eazy

 

Ed Zucollo

DAN PAINE

 

Jamin

Mamadafunk

 

DR. BAZZ

Matt Rapid

 

ora

playcycle

 

Murry Sweetpants

girly.png

CELEBRATE!

_MG_0958.jpg

Performance Line up


Performance
Line-up

Performance Line up


Performance
Line-up

 

Auckland City Scoundrels

Chris Oh!

 

Duo Looky

Dust Palace

 

Dynamotion

Faeries

 

Flow Academy of Movement

Free Hugs

 

Insecurity Guards

Jair and Jess Ramirez

 

Kung Fu Kids Workshop

Lara Liew

 

Space Cats and Candy Floss Girls

The Arboreal Aerialist

 

Thomas Sainsbury

Touch Compass

 
 

Travelling Feather

 
Bas van Est_SPLORE18_005.jpg

Wellness Line-up


Wellness
Line-up

Wellness Line-up


Wellness
Line-up

Ali Moore

Amanda Fell

 

Amber Rose

Sally Filmer

 

Amanda Van Hoppe

Karen Hunter

 

scribe sisters

Carlos RIegel

 

Chewy Wilson

Claire Baker

 

Good Buzz

Greer Sweetman

 

Hannah Tapner

Ingrid Leary

 

Issac Oron

Jules Bright

 

lana Raill

Maddie Brosnan

 

Mel Young

Mike Jewell

Natalie Stettler

Nilamani Wright

 

Nina Rogocki

Rhythm Circles

 

Sarah Dunning

Serena Stevenson

 

Stella Goetz

Steven Todd

 

The White Light Express

Twopoint-Oh

 

Anna Hobman

Jadyn Burt

 
SPLORE '18 @danescottcreative-566.jpg

Visual Arts Lineup


Visual Arts
Line up

Visual Arts Lineup


Visual Arts
Line up

New delicacies, tasty delights, hundreds and thousands of bright sparks – the art programme at Splore will be a smorgasbord of imagination. Here’s just a sample of this year’s talent.


Splore 2019 Art Map

 
Click image to view printable PDF version

Click image to view printable PDF version

 

Angus Muir

Jive Prints

 

John Johnston

Karen Sewell

 

Kylie Sinkovich & Mikel Hoyle

Nicholas Boyd

 

Serval Fandango

Shades Arcade

 

Simon Watts

We are the Light